Comunicate, Evenimente|

Date(s) - 15/01/2021 - 31/01/2021
12:00 am

Categoria

Dragi locuitori ai comunei Agigea!

Vă aducem la cunoștință informații legate de etapa a 2- a a vaccinării împotriva virusului Sars-CoV-2:
     Începând cu data de 15.01.2021, începe activitatea de înscriere în vederea vaccinării împotriva COVID-19, pentru categoriile de persoane din etapa a II-a.
     Conform Hot. CJSU Constanța nr. 2/13.01.2021, locuitorii comunei Agigea (sat Agigea și sat Lazu) sunt arondați în vederea vaccinării împotriva COVID-19 la CENTRUL DE VACCINARE situat în orașul Techirghiol, clădirea CENTRULUI SPORTIV ”SPARTA”, Bdul. Victoriei nr. 15, jud. Constanța.

Beneficiarii etapei a II–a de vaccinare sunt:
1. Populația cu grad ridicat de risc, respectiv :
✔️ Adulți cu vârsta de peste 65 de ani;
✔️Persoanele aflate în evidență cu boli cronice, indiferent de vârstă, în funcție de indicațiile vaccinurilor utilizate;
2. Lucrători care desfășoară activități în domenii-cheie, esențiale:
– Personal cheie pentru funcționarea instituțiilor statului (Administrația Prezidențială, Parlament, Guvern, ministere și instituții subordonate acestora) ;
– Personalul din domeniul apărării, ordinii publice, siguranței naționale și a autorității judecătorești;
– Personalul din sectorul economic vital;
– Personalul din unitățile de învățământ și creșe;
– Personalul poștal și din servicii de curierat;
– Personalul cultelor religioase;
– Personalul din mass media care desfășoară activități cu risc crescut de expunere la infecția cu SARS-CoV-2 (ex: reportaje în unități medicale);
– Personalul din domeniul salubrității și deșeurilor.

Programarea persoanelor din categoria a II-a de vaccinare împotriva COVID-19:
     Pentru asigurarea accesului tuturor categoriilor de persoane la programarea pentru vaccinare împotriva COVID-19 în etapa a II- a, sunt disponibile mai multe posibilități de înscrirere:
1. Prin intermediul medicilor de familie, pentru pesoanele care au vârsta peste 65 ani și pentru persoanele aflate în evidență cu boli cronice , indiferent de vârstă;
2. Prin intermediul angajatorului pentru personalul care desfășoară activități în domenii cheie, esențiale;
3. Individual, direct prin platforma informatică, pentru persoanele care au vârsta de peste 65 ani (https://vaccinare-covid.gov.ro/incepe-activitatea-de-vaccinare-a-persoanelor-din-etapa-a-II-a/)
✔️Prin aparținători pentru persoanele care au vârsta peste 65 ani ;
✔️Prin apelare la nr. de telefon (call center Constanța) 021.414.44.41, pentru pesoanele care au vârsta peste 65 ani și pentru persoanele aflate în evidență cu boli cronice, indiferent de vârstă;
✔️Prin compartimentul Asistență Socială din cadrul Primăriei comunei Agigea, pentru pesoanele care au vârsta peste 65 ani, persoanele aflate în evidență cu boli cronice, indiferent de vârstă, persoanele care nu au posibilitatea de a accesa modalitățile de înscriere mai sus menționate cât și pentru persoanele nedeplasabile fără aparținători.

Pentru mai multe detalii vă rugăm să ne contactați la nr. de tel. 0241/738178, persoană de contact Nuramet Serya.

Comentariile sunt oprite.

Close Search Window